Jak dbać o kręcone włosy? Poznaj 5 najważniejszych zasad

Jak dbać o kręcone włosy? Poznaj 5 najważniejszych zasad

Można mieć suche włosy z natury i niestety można do nich zaliczyć włosy kręcone. Są one zwykle porowate lub wręcz bardzo porowate, co oznacza, że ich łuski (zewnętrzna część włosa) nie przylegają tak gładko. Ponadto są nierówne, a łańcuchy keratynowe słabsze w miejscach ich załamania
Również bardzo częstym zjawiskiem u “kręciołków” jest sucha skóra głowy, co w gruncie rzeczy oznacza, że nasza skóra nie wytwarza wystarczającej ilości sebum. Idąc dalej – nie jest on dostatecznie rozprowadzany wzdłuż włosa. W związku z tym woda, jako czynnik warunkujący wygląd włosa, z łatwością może z niego uciec. Z powodu właśnie takiej struktury są niestety bardziej narażone na uszkodzenia.

Te – nomen omen suche – fakty nie brzmią zbyt optymistycznie, ale wiele lat doświadczenia pozwoliło nam zebrać 5 zasad, dzięki którym sprawicie, że Wasze loki będą w znacznie lepszej kondycji.

Bądź delikatna dla swoich loków

Myj włosy delikatnie oraz unikaj odruchów “szorowania”. Dotyczy to również używania ręcznika – staraj się nie pocierać nim o włosy, a jedynie odciskać nadmiar wody po myciu. Radzimy Ci również, abyś zrezygnowała z czesania się szczotką. Zastąp ją grzebieniem drewnianym lub plastikowym z szeroko rozstawionymi zębami. Nie szarp włosów – bardzo łatwo jest je uszkodzić! Zwiąż je gumką “sprężynką”, która jest delikatna, a przy tym bardzo dobrze “trzyma”. Natomiast w domu zdecydowanie możesz użyć plastikowej klamry.

Nie ograniczaj się tylko do metody mycie + odżywka

Spróbuj metody mycia włosów OMO (odżywka-mycie-odżywka). Zadaniem odżywki nałożonej przed myciem głównym jest oczyszczanie pasm, a także zabezpieczenie ich przed wysuszającym działaniem szamponu. Najlepiej jest to zrobić na włosy ówcześnie zmoczone, a następnie przejść do mycia szamponem bez spłukiwania tejże odżywki. Przed myciem świetnie sprawdzi się odżywka Revlon, Be Fabulous, Curly

Skup się na myciu włosów u nasady, pozostawiając na końcach odżywkę. Po
opłukaniu włosów zastosuj na koniec silniejszy produkt nawilżająco odżywczy. Zwiąże on cząsteczki wody we włosie. Do tego etapu mycia polecamy Wam maskę Revlon, Eksperience, Wave Remedy, która wypełni wnętrze włosów i dokładnie domknie łuski.

Następnie rozczesz delikatnie włosy z nałożoną maską i potrzymaj ją tak długo, jak to tylko możliwe (zalecamy nie mniej niż 15 minut) – zdecydowanie ułatwi Ci to rozczesanie ich po spłukaniu maski. Proces mycia dobrze jest zakończyć chłodną wodą (świetnie domyka łuski włosów).

Nie bój się silikonu

Zazwyczaj odradzamy stosowanie produktów wzbogaconych o silikon, jednakże w przypadku włosów kręconych może się okazać bardzo pomocny. Włos kręcony pozbawiony jest zwykle odpowiedniej ilości wody – staje się wtedy sztywny i z łatwością można go uszkodzić. Ważne jest zatem, by zapobiegać jego wysychaniu, chroniąc przede wszystkim osłonkę włosa. Niewielkie ilości silikonu mogą stanowić właśnie taką osłonkę. Często pomagają cieszyć się kręconym włosom mniej “spuszoną” fryzurą.

Zacznij stosować olejki

Z pewnością stwierdzamy, że natłuszczony włos jest szczelny. W związku z tym stosowanie niewielkich ilości olejku na końce, w celu ich zabezpieczenia, wydaje się nam nie do pominięcia. Możemy Ci polecić olej z awokado, słodkich migdałów, bawełny, wiesiołka lub olej arganowy.

Zastosuj kilkuetapową stylizacją

Nie mamy złudzeń, iż włosy kręcone wymagają cierpliwości i poznania ich potrzeb. Pokażemy Ci kilka opcji do stylizacji, które możesz stosować razem lub osobno. Da Ci to punkt odniesienia i pozwoli określić, co służy Twoim lokom oraz bez czego wyglądają gorzej. Przede wszystkim chcielibyśmy, abyś spróbowała maski lub klasycznej dwufazowej odżywki bez spłukiwania. Dzięki nim Twoje loki będą bardziej miękkie.

Jeśli Twoje włosy są bardzo suche lub zniszczone i bardzo się puszą, zalecamy Ci dodatkowo środek, który zniweluje tak znienawidzony efekt “szopy” i sprawi, że loki będą bardziej wyraźne, a łuski jeszcze bardziej domknięte.