
Dla nas, jako dla salonu beauty, który przestrzega wszystkich zasad dezynfekcji i sterylizacji, temat ten jest szczególnie ważny.
Czym to właściwie się różni? Po co należy to robić? I dlaczego jest to aż tak bardzo ważne?
Dezynfekcja (po polsku dosłownie oznacza odkażanie) to postępowanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie usuwa form przetrwalnikowych… i tu na pomoc przychodzi nam sterylizacja.
Sterylizacja, wyjaławianie – jednostkowy proces technologiczny polegający na zniszczeniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych oraz zarodnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać mechanicznie, fizycznie, bądź chemicznie.
Jak to wygląda w praktyce?
Dezynfekcja narzędzi w naszym salonie odbywa się za pomocą myjki ultradźwiękowej i specjalnie przeznaczonego do tego roztworu – płynu do dezynfekcji narzędzi rozcieńczonego w odpowiednich proporcjach z wodą demineralizowaną.
Narzędzia wkładamy do myjki i ją uruchamiamy, najczęściej trwa to kilka minut. Jak myjka się wyłączy narzędzia są płukane pod bieżącą wodą, dokładnie osuszane i pakowane w specjalne pakiety, które następnie wkładamy do autoklawu.
Czym jest autoklaw?
Autoklaw jest urządzeniem służącym do sterylizowania narzędzi. Tam pod odpowiednią temperaturą (zazwyczaj 134˚C) i pod odpowiednim ciśnieniem przez kilkanaście/ kilkadziesiąt minut narzędzia są wyjaławiane. W autoklawie niszczone są wszelkie formy mikroorganizmów, które nie zostały zniszczone podczas dezynfekcji.
Dlaczego nie wystarczy sama dezynfekcja?
Tak jak wyżej mówiliśmy podczas dezynfekcji niszczone są tylko niektóre formy mikroorganizmów, a podczas zabiegów stylizacji paznokci pracując ostrymi narzędziami, które mogą przerwać ciągłość tkanki narzędzia muszą być jałowe- tak jak przy np. operacji. Nawet, gdy podczas stylizacji nie zauważymy krwi nie oznacza to, iż nie doszło do mikrourazu. Nawet niewidoczna gołym okiem ilość krwi jest w stanie doprowadzić do zakażenia. Co za tym idzie, może nam się wydawać, że poprzedniej klientce nie poleciała krew, więc możemy użyć tych samych narzędzi przy kolejnej klientce…nic bardziej mylnego! Pamiętajmy, że nawet niewielka ilość krwi, niezauważalna gołym okiem może doprowadzić do zakażenia.
A czym możemy się zarazić?
- gronkowcem
- świerzbem
- grzybicą paznokci
- HIV
- HBV
- HCV
Jak wiemy nie do wszystkich wyżej wymienionych zakażeń dochodzi przez krew, ale gdy narzędzia są wysterylizowane mamy pewność, że cała ich powierzchnia jest jałowa – nie tylko ostrze. Dzięki temu nie roznosimy także chorób, w których do zakażenia wystarczy kontakt z zainfekowaną powierzchnią.
Jak rozpoznać to czy narzędzia były wysterlizowane?
Możemy to rozpoznać po zmienionym zabarwieniu paska obecnego na pakiecie, z którego stylistka wyjmuje narzędzia. Najczęściej jest to zmiana z koloru różowego na siwy/brązowy/ czarny. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pakietów, więc kolory mogą różnić się między sobą. Najłatwiejszym sposobem jest poproszenie stylistki o pokazanie nam pakietu niewysterylizowanego i wtedy łatwo możemy dostrzec czy kolor na naszym pakiecie uległ zmianie.
W naszym salonie stosujemy specjalne karteczki, które włożone są w każdy pakiet. Tam również znajduje się pasek, który gdy zmieni zabarwienie na czarne świadczy o tym, że narzędzia były wysterylizowane. Jest to dodatkowe potwierdzenie tego, iż narzędzia są jałowe – po wyciągnięciu paska z pakietu każda klientka podpisuje go nazwiskiem oraz datą wizyty w salonie.


Jakie narzędzia wymagają sterylizacji?
Przede wszystkim: cążki, nożyczki do skórek, frezy do skórek, kopytka, radełka, multikopytka, obcęgi.
Jakie narzędzia nie wymagają dezynfekcji ani sterylizacji?
Patyczek drewniany, pilnik, bloczek polerski – są to materiały jednorazowe, które po zakończonej stylizacji są wyrzucane.
Pamiętajmy o tym, że w dobie tak wielu salonów kosmetycznych warto wybrać ten, w którym używane podczas zabiegu narzędzia, które potrzebują sterylizacji są poddawane temu procesowi.
Na życzenie klientki materiały jednorazowe mogą być jej oddane, ale pamiętajmy, że przetrzymywanie przez salon tych materiałów w podpisanych woreczkach do następnej wizyty nie świadczy najlepiej o tym miejscu.
Pozostając w temacie dezynfekcji – należy ją także stosować na dłoniach przed przystąpieniem do zabiegu.
Każda klientka powinna mieć przed przystąpieniem do usługi zdezynfekowane dłonie.
Najnowsze komentarze